گوشه ای از علائم ظهور مهدی موعود
گوشه ای از علائم ظهور مهدی موعود
2 مرداد 1395 ساعت 17:48 | بازديد : 61 | نويسنده : | ( نظرات )

در روایات اسلامی که دانشمندان شیعه و سنی راجع به علائم ظهور مهدی موعود اسلام نقل‏ کرده‏اند سه نوع اخبار دیده میشود:

نوع اول:روایاتی است که از سقوط بنی‏امیه و روی کارآمدن بنی‏عباس بعنوان فرج‏ آل محمد نام برده است.

نوع دوم:اخباری است که در آنها از ویرانی شهرهائی امثال بصره و ذلت و سقوط بنی‏عباس و عظمت و انحطاط شهر کوفه و غیره بعنوان گشایش کار شیعه و آزادی نسبی آنها سخن رفته‏ است.

نوع سوم:روایات کثیری است که بنام علائم ظهور و اوضاع آخرالزمان و پیشامدهای‏ ناگواری در سراسر گیتی خاصه ممالک عربی خاورمیانه و برخی از کشورهای اسلامی دیگر به‏ تفصیل و صراحت هرچه تمامتر در کتب معتبر آمده است.

بقیه مطلب در ادامه مطلب

این سه نوع علائم که باید در اعصار متوالی و قرون متمادی روی دهد بدین منظور بوده‏ است که در تمام زمان‏ها شیعیان را در جریان ظهور دولت آل محمد(ص)و گشایش کار پیروان‏ حقیقی اسلام یعنی شیعیان جهان بگذارند.لازم بذکر نیست که مثلا سقوط بنی‏امیه با آن‏ همه تبهکاری و فشاری که بر مردم مسلمان و پیروان اهلبیت وارد میساختند یا ذلت و انحطاط بنی‏عباس که از مخالفان سرسخت شیعیان بودند،خود نوعی گشایش در کار آنان و آزادی نسبی‏ ائمه‏اطهار(ع)بوده،و قطعا هرچه روبجلو مریفته زمان پیدایش قائم آل محمد و ظهوردولت جهانگیر او نزدیکتر میشده،و همه نوید روح‏بخشی برای شیعیان بوده است.
علائم ظهور که در روایات معتبر و صحیح آمده است،برخی جنبه خارق‏العاده و اعجاز دارد و بعضی دیگر حوادثی است که بطور طبیعی مانند سایر وقایع گیتی روی میدهد،و خود نشانه نزدیک‏شدن ظهور دولت حق و پایان عمر حکومت‏های خودکامه و بیدادگر جهان است، که قبلا از آن خبر داده‏اند.
نکته‏ای را که نباید از نظر دور داشت اینست که چون از روز نخست مدعیان مهدویت‏ دست‏بکار اثبات حقانیت خود بوده و کم‏وبیش دستبردی به اخبار علائم ظهور زده و احیانا زیاده و نقصانی در پاره‏ای از آنها پدید آورده‏اند،لذا باید قبلا دربارهء سند روایات و مفاد و مدلول آنها و تطبیق هر یک با واقعیات و قرائن و شواهد دیگر دقت و مطالعه نمود و سپس آنرا پذیرفت.

عذابی که از آسمان و زمین می‏آید

در تفسیر علی بن ابراهیم قمی و سایر منابع از امام باقر(ع)روایت کرده‏اند که فرمود:
یکی از علامات آخر الرمان فرو فرستادن عذاب از بالای سر مردم وزیر پاهای آنهاست.
سپس این آیه شریفه را تلاوت فرمود:
قل هو القادر علی ان یبعث علیکم عذابا من فوقکم‏ او من تحت ارجلکم او یلبسکم شیعا و یذیق بعضکم بأس بعض1یعنی:ای پیامبر!بگو خداوند قادر است که عذابی از بالای سرتان یا از زیر پاهایتان بفرستد،و لباس اختلاف و پراکندگی‏ براندام شما بپوشاند،و شما را(بجرم اعمالتان)بجان هم بیاندازد.آنگاه فرمود:عذابی‏ که از بالای سر مردم به آنها میرسد.صدای وحشتناک آسمانی است!
همچنین علی بن ابراهیم روایت میکند که امام باقر(ع)در تفسیر آیه
قل ارأیتم ان اتاکم‏ عذابه بیاتا او نهارا ماذا یستعجل منه المجرمون2ای پیامبر!بگو بمن بگوئید:اگر عذاب‏ خداوند(بطور ناگهانی)شبی یا روزی به شما برسد،بدکاران درباره کدام یک شتاب میکنند؟
فرمود:این عذاب در آخرالزمان بر افراد بدکار فرود می‏آید،در حالیکه خود آنها حاضر نیستند باور کنند عذاب بر آنها فرود خواهد آمد.
و نیز در تفسیر آیه
و لو تری اذ فزعوا فلافوت و اخذوا من مکان قریب
3یعنی:اگرآنها را هنگامیکه به وحشت افتاده‏اند به‏بینی خواهی دید که بدون فوت وقت از جای نزدیکی‏ گرفته میشوند،فرمود:این وحشت از صدای آسمانی است و گرفته شدن از نزدیک بدینگونه‏ است که زمین زیرپایشان،آنها را فرو میبرد.
باز در«غیبت نعمانی»از امام باقر(ع)روایت شده است که فرمود:با مشاهده سه علامت‏ منتظر آمدن قائم باشید یکی از آنها صدای آسمانی است که دختران از خانه‏ها بیرون میدوند و آنها که خوابند بیدار میشوند.و آنها که بیدارند هراسان میگردند.
مجموع این آیات که در این روایات جزو علائم آخرالزمان بشمار آمده است،کاملا با وضع جنگ و آلات وادوات جنگی و بمب‏های مخرب‏کنونی قابل تطبیق است.
آیا صدای آسمانی غرش هواپیماهای غول‏پیکر و جنگنده‏های وحشتناک که از صدای آنها آسمان و زمین میلرزد نیست؟
آیا عذابی که از بالاوپائین می‏آید،بمباران‏های هوائی و دفاع ضدهوائی بوسیله‏ مسلسل‏های سنگین و موشکهای زمین بهوا نیست که از بالاوپائین هواپیما و خلبانان را مثل‏ برگ درخت بروی زمین میریزد،و انفجارهائی پدید میآورد که مردم و ساختمانها را در کام زمین فرومیبرد؟
جالب‏تر اینکه در یک روایت امام(ع)میفرماید:در یک روز سه هزارهزار(سه ملیون) نفر کشته میشوند.آیا جنگی که در یک روز این تعداد قربانی میدهد جنگ اتمی یا هیدرژنی‏ نیست؟آیا مثلا سی‏سال پیش برای ما قابل قبول بود که طی جنگی در یک روز سه ملیون نفر کشته‏ میشوند؟!
اینها گوشه‏ای از اخبار علائم ظهور مهدی موعود اسلام است که هزار سال پیش در کتب معتبر شیعه آمده است و امروز هم جهان روی آنها صحه میگذارد!

علامات دیگر

پیشوای محدثان شیعه شیخ صدوق متوفی بسال 381 هجری در کتاب«کمال الدین»از محمد بن مسلم روایت میکند که از حضرت باقر(ع)پرسید:علامت آمدن قائم چیست؟فرمود:
ظهور قائم بعد از آنست که مرد و زن(در ظاهر)باهم شباهت پیدا کنند،و اعمال منافی عفت‏بین‏ هم‏جنسان زن و مرد شیوع یابد،گواهی ناحق پذیرفته شود و گواهی عادلان رد گردد.مردم‏ ریختن خون یکدیگر و زنا و خوردن ربا را حلال و آسان شمارند،و از اشرار بواسطه ترسی که‏ از زبان آنها دارند،ملاحظه کنند.
در همان کتاب ضمن علائم ظهور،از امیرالمؤمنان(ع)روایت میکند که از جمله فرمود:
آن علامات که همگی باید پدید آید اینست که:رشوه گرفتن رایج میشود و دین را به دنیامی‏فروشند.
اعمال زشت و گفتار بهتان‏آمیز و نافرمانی خداوند و تجاوز،علنی میگردد.دروغگو را تصدیق و خائن را امین میشمارند.زنان نوازنده آلات طرب بدست گرفته و بطور آشکار نوازندگی میکنند!

گوشه دیگری از این علائم

دانشمند عالیمقام کلینی متوفی بسال 329 هجری در کتاب ارجدار«کافی»روایتی از حضرت‏ صادق(ع)نقل میکند که خطاب به یکی از شاگردان خود«حمران بن اعین»به تفصیل علائم پیش از ظهور دولت آل محمد و قیام مهدی موعود را بیان میفرماید که از جمله این چند قسمت است:ظهور مهدی مادر زمانی است که...حق و طرفداران حق ضعیف شوند،و ظلم همه‏جا را فراگیرد و پیروان باطل برطرفداران حق چیره گردند.
فساد در همه‏جا آشکار شود و کسی هم از آن جلوگیری نکند و مرتکبین آن خود را معذور دارند.شخص باایمان لب فروبسته و حرفش پذیرفته نمیشود.انواع شراب آشکار نوشیده‏ شود،و مردم بی‏ایمان،گرد آن اجتماع کنند(تشکیل بار برای صرف مشروبات الکلی)زنان‏ آلوده به کارهای زشت خود افتخار کنند،و مردان زنان خود را در اعمال بدشان همراهی‏ نمایند.
سران قوم کافران را بخود نزدیک و افراد شایسته را دور کنند.شنیدن صوت قرآن‏ بر مردم گران و استماع سخنان بیهوده آسان شود.آلات موسیقی در مکه و مدینه آشکار گردد!مردم در ملاء عام مانند حیوانات درهم آمیزند و کسی هم این عمل را زشت نداند.
اگر یک روز از عمر کسی بگذرد و گناه بزرگی مانند زنا و کم‏فروشی وغل‏وغش در معامله‏ یا شرابخواری نکرده باشد،غمگین میشود که چرا آن روز را بیهوده از دست داده است!

علامات جالب دیگر

آتشی در قلب شهر«عدن»پدید می‏آید،مرگ سریع و ناگهانی(سکته)و آمدن انبوه‏ ملخ‏های بی‏موقع و تلف‏کردن کشت و زرع شیوع می‏یابد.زیردستان از فرمانبرداری ارباب‏ خود سرباز میزنند و آنها را بقتل میرسانند.شخصی شب زمام حکومت را دردست دارد ولی‏ صبح کشته او در کوچه‏ها افتاده است!
دیگری شب هنگام بر مسند دولت و قدرت تکیه زده است،و فردا روی زمین راه میرود در حالیکه فاقد همه چیز است و دیگری بجای او می‏نشیند(کودتاهای سرخ و سفید و پی‏درپی‏ رخ میدهد).
شهرهای موصل و بصره در فتنه و آشوب بسر خواهد برد.چنان ترس و هراسی مردم عراق‏ را فرو گیرد که آرام نداشته باشند و شمول اهل العراق خوف لا یکون معه قرار!
بیشتر ناامنی‏ها در مصر،عراق،شام و فلسطین خواهد بود!در تمام سرزمین‏های‏ عربی(خاورمیانه)کشمکش‏ها و اختلافات روی میدهد.در پنج نقطه اغتشاش و ناامنی پدید می‏آید:دمشق،فلسطین،اردن،حمص و حلب.وای بر عرب از شری که دامنگیر آنها خواهد شد.ویل للعرب من شر قد اقترب!شعله آتشی از مغرب زمین بالا آمده مه را تهدید به نابودی میکند(آیا انفجارات اتمی نیست؟)
قوم یهود نضج میگیرند،و دست به فساد و طغیان و تجاوز میزنند و کار آنها بالا میگیرد، ولی سرانجام به دست افراد باایمان و بندگان شایسته خداوند دستشان کوتاه میشود،بطوریکه‏ خانه‏بخانه آنها را دنبال میکنند این وعده الهی است که باید تحقق یابد.
فجاسوا خلال‏ الدیار و کان وعد اللّه مفعولا4
جنگی در حوالی دمشق درمیگیرد که تا آن روز اتفاق نیافتاده باشد و معنی آیه
فاختلف‏ الاحزاب من بینهم؛فویل للذین کفروا من مشهد یوم عظیم
5احزاب و دسته‏ها بهم میریزند وای بر کافران از جنگی که در آن روز بزرگ به وقوع می‏پیوندد!

  • 1.آیه 65 سوره انعام
  • 2.آیه 50 سورهء یونس
  • 3.آیه 50«سبأ
  • 4.آیه 17 سورهء اسراء
  • 5.آیه 19 سوره مریم
منابع:

آدرس مقاله در پایگاه مجلات تخصصی نور: مجله درسهایی از مکتب اسلام » مهر 1347، سال نهم - شماره 11 (از صفحه 26 تا 30)|
امتياز مطلب : 0
|
تعداد امتيازدهندگان : 0
|
مجموع امتياز : 0


مطالب مرتبط با اين پست
مي توانيد ديدگاه خود را بنويسيد


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه:
قدرتمند ترین پکیج رپورتاژ و بک لینک

منوي کاربري


عضو شويد


نام کاربری
رمز عبور

:: فراموشي رمز عبور؟

عضويت سريع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری
نويسندگان
خبرنامه
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شودتبلیغات متنی
چت باکس

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)
ساخت وبلاگ
اپلود عکس
آپلود عکس با لینک مستقیم
دانلود سریال ایرانی طنز
خرید ساعت مچی
هاست ارزان | خرید هاست
طراحی سایت در تبریز
دانلود رمان

خرید کانکس مسکونی
کسب درآمد اینترنتی
چت روم
ثبت شرکت
ثبت شرکت در کرج
خرید بک لینک ارزان
طراحی سایت در کرج
چت روم
قاصدون

خرید ژل امیزشی
دانلود رمان عاشقانه
تایتان چت
دانلود فیلم ایرانی با لینک مستقیم
جملات زیبا از بزرگان | جملات مفهومی
دانلود کلیپ خارجی
اخبار حوادث
مجله زیبایی بانوان
مجله اینترنتی مد
والپیپر های زیبا
دانلود فیلم ایرانی
دانستنی های پزشکی
جملات عاشقانه | عکس های عاشقانه
انجم تفریحی حد و حدود
اس ام اس مناسبتی
دانلود برنامه آشپزی اندروید
دانستنی های جنسی | آموزش روابط زناشویی
مجله تفریحی و سرگرمی
جملات عارفانه | جملات درمورد خدا
دکوراسیون داخلی ایرانی
دانلود آهنگ ایرانی غمگین
دانلود نرم افزار اندروید جدید
مجله تفریحی سرگرمی خر تو خر
آموزش طراحی سایت
دانلود بازی اندروید دخترانه
قران انلاین
طراحی سایت در تبریز
دانلود آهنگ ایرانی
سایت تخصصی ماشین
آبادان نیوز
الوان وب
دانلود اهنگ جدید
چت روم
بیت کوین
چت روم
گالری مدل لباس کودک
فال و طالع بینی
زیست پلاس - مرجع جامع کنکوریها
دانلود آهنگ جدید ایرانی
خرید ساعت کاسیو
علی چت
جوک 19
پایگاه خبری سهامدار نیوز
وایبر سافت
آنتیک موزیک
مجله تفریحی غزاله چت
مجله سرگرمی آلاله چت
خدمات بلاگ | url shortener service
خرید بک لینک
دانلود عکس متن دار با کیفیت HD
مجله تفریحی سرگرمی فانیا
دانلود موزیک پاپ ایرانی
مجله اتو چت
رویا طرح
زرنا نیوز
مجله امگا چت
طنز بازار
شلیل چت
پورتال محیا چت
درهاج چت
چت ایمیل

اف سی بی چت
ابتین چت
مکس نیوز
گلچین 98
مجله فان گپ
پورتال ماهان چت
چت تاپ
نانسی چت
نوز چت
شیدا چت
بزرگترین سایت مرجع ماشین
چت نشین
سلکت موزیک | دانلود آهنگ پاپ
شطرنج اراک
دروغ چت
فروش محصولات ورزشی | ایران پولار
سایت پیچک چت
اسکای پاتوق
افسون چت
محبت چت
سایت تفریحی 200 لاو
باکس نیوز
مجله پارسا گپ
دانلود فیلم و سریال
نوا گیم - دانلود بازی کامیپوتر کم حجم
پی فور فیلم
دانلود والپیپر
جدیدترین عکس های هنرمندان و مد لباس

چت ققنوس
آرال چت
همراه چت
ماه پری چت
بهاره چت
تفریحی چت
پارسینا چت
بروز موزیک
آبنباتی چت
تمدن ها
برترین ها
شارژ0
خونه تو
عشق اول چت
نانو چت
هیدن چت
چت نت
سیاهی چت
کوه چت
رهام چت
چت نو
عشق ابدی
فروشگاه اینترنتی
او موزیک
دانلود کلیپ جدید | عکس خفن
چت ماتیار
پورتال با ما
آنیلا چت
پورتال رومنا
فور چت
دانلود رایگان
آزران دانلود
دانلود فیلم و سریال
پرنس چت
فرار چت
پورتال آرمین
پارسینا چت
پورتال همدان
چت تاپ ناب
فروش بک لینک
تهران روم
تاپ رمان
پورتال برف
سایت ره گوی
قالب وبلاگ

http://www.saclongchamp--pascher.fr/
http://buyviagransa.com/